Yesil Çay Nasıl içilmeli ?

Yeşil Çay Nasıl İçilmeli ?

Yeşil Çay Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar.

Nereden Alınmalı ?

Nasıl İçilmeli ?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Hakkında Bilgi Almak İster misiniz ?

O Halde Bu Yazı Tam Size Göre.

-yeşil çayı şekerli içerim
Yeşil çay şekerli içilmez tatlandırıcı dahi yararlı maddeleri zararlı hale getirebilir. tatlandırmak için bal kullanılabilir. tabii 40 derece üstündeki sıcaklık balın doğal yapısını bozacağından ılımaya yakın bal karıştırabiliriz.
-yemekle birlikte içerim
asla. yemek veya kahvaltı veya başka ne olursa olsun yanında bir şey almayın. hem yararını azaltırsınız hem de zararı olur. demir içerikli besinlerdeki demiri bağlar. bu yüzden tek başına içmek lazım. aman dikkat!
-günde 3 fincan içerim
Normalde iki fincan deniyor evet ama bu iki fincanı şöyle yapıyoruz: bardağımızı aldık (200 ml olanlardan. porselen demlikler daha iyi olur) bir tatlı kaşığı yeşil çayı ekledik. üzerine su çektik (doğrudan kaynar su dökmeyin sakın haaaa!. suyun sıcaklığını biraz kırın. bir bardak içine sıcak suyu koyup az bekletip derecesi düşünce demlesersek acı olmaz ve içimi keyifli olur) 2-3 dakika bekletin ve süzün. daha sonra bir kez daha su çekin (aynen az evvel ki anlattığım şekilde) böyle yaparak yararlı maddeler daha yararlı hale gelecektir. kafeini de kırar. bir tur böyle tamamlandı. ikinci turda da aynısını yapın. 2 fincan ama aslında mx. 4 fincan içmiş oldunuz. daha fazla içmeyin.
-(su)bardağıma 1 tatlı kaşığı yeşil çay koyarım üzerine sıcak su çekerim. demler öyle içerim. sonra üzerine yenien sıcak su eklerim ilk etabı böyle tamamlarım.
ikinci demlemede yararlı maddeler daha da ortaya çıkıyor. kafein seyrelmiş oluyor. suyu napmıyoruz doğrudan 100 derece kaynamakta iken şorrrrr diye dökmüyoruz. önce sıcaklığı kırıyıoruz. başka bir bardak yardımcı olacaktır :)


-yeşil çayımı poşette içerim
açık olanlardan kullanın. poşet hiç bir şey kullanmayın. hem ip kağıt ve tel olabiliyor. ne gerek var. tembelliğin lüzumu yok. en ideali doğal hali. adam gibi gidin açıkta veya kutuda satılandan alın. açık alırken de hijyen mi ona dikkat edin. saklama koşullarına uygun mu buna bakın… böcekli, tozlu çuvallarda satılan, deposu merdiven altı olan aktarlardan kesinlikle almayın. sağlık bu şakaya gelmez!!!!!
-yeşil çayımı tane tane olan kutuda satılanlardan alırım.
aferim. en iyisi bu işte. kapalıyı tercih edin. mis gibi teneke kutularda satılıyo. teneke olması da ne kadar iyi bilemem ama pisluk aktarın yol kenarına koyduğu egsoz ve toz toprak içindeki pis çayından iyidir madem imkan neyse onu aldıyoruz teneke kutudan çıkarın cam kavanozunuza döküverin. elinize yapışmaz
-yeşil çayı günde 5-6 fincandan fazla içerim.
içemezsin. içmemelisin. her şeyin ohunu çıkrmayı pek seviyosun. ortan yok. iki fincan (yukarıda anlattım ikinci demleme ile max. 4 fincan). yeşil çayla birlikte vücudundaki yararlı maddeleri tuvalte bırakmaksa tercihin bilemem
-yeşil çayı balla içerim.
neden olmasın. ama 40 derece sıcaklığa dikkat et. 40 derecede balın yapısı bozuluyor ılıkken karıştırabilirsin.
-yeşil çayımı sek içerim.
yeşil çayı sek iç tabii aferim. bak şimdi aç karna sabah kalktın bir de gece yatmadan ohh ne güzel. ama bunu yapamazsan sabah aç karnına iç diğerini de öğlenle akşam arasında iç. ikisinde de yemekten 1.-1.5 saat olmasına özen göster. demiri durduk yerden bağlamanın manası yok. uzun vadede anemi olursun belki
-yeşil çay mı o ney?
siyahın işlem görmemiş hali şaşkın. bak yeşil çay bir mucize. her şeyin istikarıdır yarar sağlayan. bugün içtin 1 ay sonra aklına geldi. yok öyle bir şey. ağırlığı yeşile ver siyahı arada iç. ama sakın yemekle birlikte içme. annaştık ?

Yeşil Çay Hakkında İlave Bilgiler İstiyorsanız ” Devamını Oku” Butonuna Tıklayın

YEŞİL ÇAY;

CİLDİ GENÇ TUTAR

Yeşil çay mucizesini teninize taşımak için kendi yaptığınız bu pratik maskelerden de yararlanabilirsiniz. Yeşil çay kullanarak yüzünüz ve vücudunuz için özel maskeler hazırlayabilirsiniz. Zaten pek çok kozmetik firması da ürünlerinde yaşilçay özü kullanıyor ve onun sıkılaştırıcı etkisinden yararlanıyor.

TEMİZLEYİCİ TONİK

1 çay kaşığı yeşil çayın üzerine 10 ml. kaynamış su koyun 5 dakika demlendirin. Soğumaya bırakın. Sonra cildinizi bununla temizleyin. Daha sonra çayın içine batırılmış pamukla cildinizi silin. Bu cildinizin koruyucu tabakasını düzenler, cildi parlatır.

CANLANDIRICI MASKE

2 çay kaşığı kili, ılık yeşil çayla kıvamlı bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Sonra ince bir tabaka olarak cildinize sürün. Bu şekilde 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Ardından yine yeşil çayla hazırladığınız tonikle yüzünüzü yıkayın.

YEŞİL ÇAY NİYE BU KADAR FAYDALI?

Aslında yeşil çay siyah çayla (Camellia sinensis) aynı bitkiden elde ediliyor. Siyah çay oksidasyona maruz kalıyor ve bu da antioksidan özellikteki maddenin yapısının bozulmasına neden oluyor. Fakat yeşil çay ve siyah çayın kafein miktarı aynı.

İşte yeşil çayın içindeki maddeler:

FLAVONOİDLER: Pek çok bitkide bulunan, bitkiye kendi rengini veren antioksidanlar.

KATEŞİNLER: Çay yaprağında bol miktarda bulunuyor. En az A, C, E vitaminleri kadar antioksidan aktivite gösteriyorlar.

POLİFENOLLER: İçerisinde flavonoid ve kateşinlerin de bulunduğu geniş bir antioksidan grubu polifenolleri oluşturuyor.

Tüm bu maddeler antioksidan özellikte. Peki antioksidan ne demek? Bilindiği gibi serbest radikaller, vücudumuzun normal metabolik faaliyetleri sırasında oluşabileceği gibi çevre koşullarından da oluşabilir.

Örneğin stres, hava kirliliği, güneş ışınları serbest radikallere neden olabilir. Bu şekilde oluşan enerjisi fazla serbest radikaller vücutta karşılaştıkları hücrelere enerjilerini boşaltırlar ve o hücrenin çalışmasını engeller. Dolayısıyla dokularda erken yaşlanma veya kanser riski gelişir. Yeşil çay bu anlamda güçlü bir koruyucu.

GÖĞÜSLERİ SIKILAŞTIRIYOR

4 kaşık süzme yoğurt ve 2 yemek kaşığı yeşil çayı karıştırın. Karışımı göğüslerinizin üzerine sürün. 10 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Ardından da cildinizi yine bitkisel kökenli adaçayı ve kekik yağı gibi cildi sıkılaştırıcı bir yağ ile nemlendirin. Böylece hem cildinizin nem ve yağ dengesini düzenleyecek hem de göğüslerinizin sıkılığını artıracaksınız.

CANLANDIRICI SUYA DALIN

Banyo yapmadan önce, yeşil çay ile tuz peelingi yapmaya ne dersiniz? Ayrıca küvetteki suyun içine yeşil çay esansı atabilir ve yeşil çayın canlandırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Fransız Sothys firmasının banyo tuzları ve Wella’nın yeni banyo serisi Back To Basics’in yeşil çaylı vücut jelleri, kremleri de yeşil çayın faydalarını mümkün olduğunca çıkarmanızı sağlıyor. Yine Elizabeth Arden’in ünlü parfümü Green Tea, yeşil çayın rahatlatıcı kokusunu cildinize taşıyor.

ZAYIFLATIYOR!

Farmakognozi (tıbbi bitki bilimi) uzmanlarından alınan bilgiye göre, son zamanlarda yapılan çalışmalarda yeşil çaydaki epigallokatesin galat isimli polifenolün antioksidan özelliği yanında formunu korumak isteyenlere de yardımcı olduğu ortaya çıkarılmış. Deney hayvanlarında yeşil çayın vücuttaki yağ oranını düşürdüğü gözlenmiş.

Araştırmaya göre yeşil çay kahverengi adipoz dokuların ısısını artırarak yağ yakımını ve enerji sarfiyatını artırıyor. Epigallokatesin galat’ın asıl etkisi ise vücuda alınan yağların emilimini azaltması. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, bir grup, doymuş yağ oranı yüksek besinle, diğer grup ise doymuş yağ oranı yüksek besinler ve yeşil çayla beslenmiş. Yeşil çayla beslenen farelerin daha az kilo aldığı gözlenmiş.

  • Yeşil çayın hoş bir çay olmasının dışında kullanılmasının nedeni yaşlanmayı geciktirici etkileri ve kanser riskini azaltması. Birçok yüz maskesinin içinde yer almasının nedeni daha çok antioksidan özellikleri yani yaşlanmayı geciktirici etkileri.
  • Cilt için üretilmiş ürünlerde yaşlanmayı önleyici olarak yer alan yeşil çaydaki antioksidan maddeler bunu yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin etkilerini azaltarak gerçekleştiriyor.
  • Yeşil çayın ruh sağlığı üzerine etkileri sanıldığı gibi yatıştırıcı değil. Çünkü içerisinde kafein var. Kafein var. Kafein yeterli miktarda alındığında kişide canlılık hissi yaratıyor. Daha aktif bir gün geçirmenizi sağlıyor. Yani yeşil çay kişiye canlılık ve zindelik kazandırıyor.YEŞİL ÇAY VARKEN...Gün boyunca kahve ve asitli içecekler tüketmek pek çoğumuzun fazla hoşnut olmasa da bırakamadığı alışkanlıklarından. Oysa tüm bunların yerine yeşil çay içerek kendimize büyük bir iyilik yapabiliriz! Canlandırıcı özelliği sayesinde ruhumuzu harekete geçiren yeşil çay, antioksidan özelliği ile de gençliğimi koruyor.

Yorumlar kapalı.

Spor Yazılarım

Fenerbahçe – Trabzon Maçı

® Bu Yazı Orjinal inceduygu.com Makalesidir. 24.09.2012 Şükrü Saraçoğlu...

Marsilya Sana Minnettar

® Bu Yazı Orjinal inceduygu.com Makalesidir. Marsilya Sana...

Üzülme Aykut Hoca !

® Bu Yazı Orjinal inceduygu.com Makalesidir.  Üzülme Aykut Hoca ! Aykut hoca...

Resim Galerisi